- Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kalsk 91, 66-100 Sulechów,
- Oddział w Lubniewicach, Glisno 123, 69-210 Lubniewice

(+48) 68 385 20 91
sekretariat@lodr.pl

Tomasz Sakowicz
Kategoria:

Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne 2022

Za nami kolejna edycja konkursu „Na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie lubuskim” w ramach Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Organizatorami tegorocznej odsłony byli Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział w Zielonej Górze. Wręczenie nagród odbyło się podczas XII Lubuskiego Kiermaszu Ogrodniczego w Kalsku. Do konkursu mógł przystąpić każdy rolnik wytwarzający produkty ekologiczne i posiadający aktualny certyfikat.  Dodatkowym wymogiem była konieczność spełnienia wymagań wzajemnej zgodności. Ponadto w konkursie nie mogą brać udziału laureacie I miejsca z ostatnich trzech lat. Do tegorocznej edycji konkursu przystąpiło siedem gospodarstw. Na podstawie wizytacji zgłoszonych gospodarstw komisja konkursowa dokonała ich oceny a następnie wyłoniła zwycięzców:

I Miejsce:

Gospodarstwo „Agatka”, zarządzane przez Pana Edwarda Czerwonkę z Krzepielowa, który gospodaruje na powierzchni 29 ha. Nazwa gospodarstwa pochodzi od imienia córki rolnika Pani Agaty, która pomaga w prowadzeniu gospodarstwa a przyszłości przejmie interes po rodzicach. W gospodarstwie uprawiane są głównie zboża oraz mieszanki roślin pastewnych z przeznaczeniem na paszę dla bydła mlecznego. Uzyskiwane od krów mleko przeznaczane jest na produkcje serów z których słynie gospodarstwo. Pan Edward startował już wcześniej w naszym konkursie i był wyróżniany, jednak w tym roku po raz pierwszy udało mu się zdobyć pierwsze miejsce. Gratulujemy wygranej i życzymy powodzenia na etapie krajowym!

IMG 4351

II Miejsce:

Pani Anna Broniewicz z Mościc  prowadząca gospodarstwo ekologiczne „Ekouprawy u Bronisławy” specjalizująca się w produkcji przetworów z uprawnianych prze siebie warzyw i owoców. Na niewielkim areale w pobliżu domu uprawiane jest wiele gatunków warzyw, które właścicielka gospodarstwa własnoręcznie przerabia na nietuzinkowe przetwory takie jak kiszona fasola, pesto z liści kalarepy, ketchup z cukinii czy syrop z mniszka lekarskiego.

IMG20220817132111

III Miejsce

Gospodarstwo Pana Adriana Puszkiela położone w Niekarzynie. Na powierzchni 45 ha prowadzona jest produkcja roślinna. Uprawiane są takie rośliny jak zboża i łubin oraz rośliny miododajne będące dobrym pożytkiem dla pszczół. Pan Adrian jest miłośnikiem pszczół, których posiada w gospodarstwie kilkadziesiąt rodzin oraz przeciwnikiem stosowania w gospodarstwie chemii, która bywa niezwykle niebezpieczna dla pszczół i środowiska.

IMG 9618

 

uelodrksowprow

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich: na lata 2014-2020-
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.