- Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kalsk 91, 66-100 Sulechów,
- Oddział w Lubniewicach, Glisno 123, 69-210 Lubniewice

(+48) 68 385 20 91
sekretariat@lodr.pl

Rafał Szklarz
Kategoria:

logo lodr 2018

Mimo corocznego spadku liczba wypadków w rolnictwie jest nadal wysoka (10 546 zgłoszonych do końca III kwartału). Czas przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego jest dobrym okresem na przypomnienie sobie podstawowych zasad bezpiecznej pracy. W dniu 22 stycznia w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Soli odbyło się szkolenie „BHP w gospodarstwie rolnym”. Po przywitaniu i przedstawieniu programu szkolenia, prelekcję rozpoczęła pani Kamila Marzec z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zwróciła uwagę na stosowanie właściwego ubioru i obuwia oraz zadbanie o porządek w zagrodzie. Te najprostsze zabiegi w znacznym stopniu zapobiegają wypadkom. Duży odsetek stanowią również wypadki związane z obsługą maszyn i zwierząt. Rutyna i pośpiech powodują, że bardzo łatwo o nieszczęśliwe zdarzenie. Przedstawiono również film „Bezpieczeństwo stosowania środków ochrony roślin”.

W drugiej części pan Paweł Skwierczyński omówił zasady przestrzegania ppoż. w gospodarstwie rolnym. Przede wszystkim należy pamiętać o zabezpieczeniu instalacji elektrycznej oraz właściwym przechowywaniu materiałów łatwo palnych. Na zakończenie przedstawiono zasady reanimacji poszkodowanego oraz ułożenie w pozycji bocznej, ustalonej. Uczestnicy szkolenia sami mogli przećwiczyć na manekinie uciśnięcia klatki piersiowej. Pan Grzegorz Paszke przedstawił również szkodliwość Afrykańskiego Pomory Świń oraz zasady bioasekuracji. Przypomniano również o działaniach zapobiegających rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy.

Rolnicy aktywnie uczestniczyli w szkoleniu dzieląc się przykładami działań profilaktycznych w swoich gospodarstwach. Pytali najczęściej o działanie systemu ratownictwa medycznego, postępowanie z poszkodowanym po zatruciu środkami chemicznymi, najczęstszych sposobach przenoszenia się ASF, zasadach przemieszczania świń.

Na zakończenie zaproszono rolników na kolejne szkolenia organizowane przez LODR Kalsk i PZDR Nowa Sól.

Grzegorz Paszke PZDR Nowa Sól

  • BHP_1_2020
  • BHP_2_2020
  • BHP_3_2020
  • BHP_4_2020
  • BHP_5_2020
  • BHP_6_2020