22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi
22 kwietnia 2025 roku obchodzimy 55. Światowy Dzień Ziemi, którego tegoroczne hasło brzmi „Nasza Moc, Nasza Planeta”. Obchody tego święta zapoczątkowano w 1970 r. w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Bodźcem do zapoczątkowania tego wydarzenia stała się katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., mająca miejsce u wybrzeża Stanów Zjednoczonych, gdzie w wyniku uszkodzenia platformy wiertniczej doszło do wycieku tysięcy galonów ropy do oceanu. Skutkiem tej katastrofy była śmierć tysięcy zwierząt morskich, m. in. ptaków czy ssaków.
Światowy Dzień Ziemi przypomina o tym, że nawet najprostsza, z pozoru banalna decyzja ma wpływ na przyszłość naszej planety i warunki życia dla następnych pokoleń. Codzienne małe kroki, takie jak korzystanie z transportu publicznego, naprawianie rzeczy zamiast ich wyrzucanie, segregacja odpadów, oszczędzanie energii i wody czy korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w skali globalnej mogą mieć realny wpływ na zrównoważony rozwój i ochronę środowiska, a przede wszystkim przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Niezwykle ważna w tej kwestii jest edukacja, bo bez niej nie zwiększymy świadomości ekologicznej społeczeństwa i nie zmienimy złych nawyków. Nawet lokalne działania, angażujące małe społeczność, nie tylko mogą służyć ochronie środowiska, ale sprzyjać aktywizacji mieszkańców obszarów wiejskich.
Dzisiejsze obchody tego dnia, pod hasłem „Nasza Moc, Nasza Planeta”, skupiają się przede wszystkim na odnawialnych źródłach energii (OZE), takich jak energia słoneczna, wodna, wiatrowa, geotermalna czy pływowa.
Korzyści z wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest wiele, a główne to:
· poprawa jakości powietrza – redukcja emisji CO₂ i innych zanieczyszczeń,
· oszczędności finansowe i uniezależnienie się od zmiennych cen na rynku energii,
· możliwość skorzystania z różnego rodzaju dofinansowań czy ulg podatkowych,
· niezależność energetyczna – podczas awarii użytkownicy OZE mogą korzystać z zapasów energii umieszczonych w magazynach energii,
· wzrost wartości nieruchomości,
· niewyczerpalność – zasoby OZE są praktyczne nieograniczone.
Opracowała:
Kamila Janiszewska
Starszy specjalista ds. rolnictwa ekologicznego i ochrony środowiska