Pałac w Gliśnie - Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

Reklama
Generali jesień 2024

Pałac w Gliśnie

Pałac w Gliśnie

Budynek pałacu położony jest w południowej części Glisna. Do Pałacu przylega około 14 hektarowy piękny park z ruinami mauzoleum rodu von der Marwitz i mniejszym mauzoleum rodu von Wartenberg oraz romantycznymi ruinami.

Miejscowość stanowiła własność kolejnych rodów rycer­skich, a następnie w okresie nowożytnym rodu von Waldow, wywodzącego się z pobliskich Lubniewic. W XVI wieku w miejscu dzisiejszego pałacu istniał zapewne dwór będący wła­snością Kaspera i Hansa von Waldow. W okresie wojny trzydziestoletniej majątek został w poważnym stopniu zniszczony i następnie odsprzedany von der Marwitzom. Po wojnie siedmioletniej trafił w ręce pre­zydenta kamery pruskiej Friedricha von Posera. Nowy właściciel wybudował okazałą rezydencję, której budowę rozpoczęto w 1793 roku. Nieopodal rezydencji wybudowano ałuniarnię i fabrykę jedwabiu.

W latach 20. XX wieku założono tutaj kąpielisko lecznicze, jedyne w swoim rodzaju uzdrowisko w regionie. Kolejnym właścicielem majątku był Israel Moses Henoch, znany jako fundator kościoła wzniesionego w 1837 roku, który adaptował pałac na luksusowe kasyno z hotelem. Po kolejnych zmianach własnościowych, w posiadanie majątku wszedł Karl Otto von Wartenberg, który zrezygnował z prowadzenia uzdrowiska i skoncentrował się wyłącznie na prowadzeniu działalności rolnej. Z dóbr ziemskich utworzona została or­dynacja, a w miejscu zabudowy uzdrowiskowej wybudowano założenie folwarczne. W po­łudniowo-wschodniej części parku wystawiono mauzoleum rodzinne z herbami rodowymi w frontonie fasady. Przebudowano i rozbudowano również pałac, w którym spadkobiercy K.O. von Wartenberga mieszkali do końca lat 20. XX wieku.

W 1945 roku majątek został znacjonalizowany i przekształcony w Państwowe Gospodar­stwo Rolne. Pałac do lat 60. XX wieku nie był użytkowany i znajdował się w złym stanie technicznym. W 1967 roku budynek został wydzierżawiony Kaliskiej Wytwórni Pluszu i Aksamitu na ośrodek kolonijny. Skrzydło pochodzące z 1910 roku pozostało w użytko­waniu PGR i do dnia dzisiejszego znajdują się w nim wydzielone mieszkania pracowni­cze. W latach 1968-1972 przeprowadzono remont generalny i adaptacje wnętrz do nowej funkcji. W latach 70. XX wieku użytkownikiem pałacu była firma Rurotex. W 1978 roku właścicielem obiektu został Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego w Lubniewicach.

Z historycznego wyposażenia i wystroju pałacu niemal nic się nie zachowało do dnia dzi­siejszego. Z pierwotnego układu pomieszczeń pozostawiono owalną salę o wysokości dwóch kondygnacji. Pozostałe pomieszczenia są wtórne, pełniące funkcje zgodne z aktual­nym przeznaczeniem obiektu, tj. ośrodka szkoleniowego. W 2022 roku przeprowadzono remont elewacji.

Na podstawie:

Błażej Skaziński
Źródło: "Zamki, dwory i pałace województwa lubuskiego"

Atrakcje turystyczne w okolicy Glisna

Ø  Kościół filialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliśnie. Zbudowany w 1837 r. w stylu klasycystycznym wg projektu berlińskiego architekta Karla Friedricha Schinkla, ufundowany przez właściciela majątku Glisno, Mosesa Henocha. Do dnia dzisiejszego zachował się klasycystyczny ołtarz oraz na emporze prospekt organowy. Odległość: 0,2 km.

Ø  Miasto Lubniewice – urokliwe miasto turystyczne położone na terenach o dużej lesistości, nad pięknymi jeziorami Lubiąż, Krajnik i Lubniewsko z zadbanymi plażami, z kąpieliskami i przystaniami, które stwarzają doskonałe warunki zarówno do odpoczynku jak i uprawiania sportów wodnych. Urozmaicony teren leśny zachęca do wycieczek pieszych, rowerowych oraz konnych. Stadniny koni w Lubniewicach oferujące naukę jazdy, przejażdżkę bryczką, saniami. Odległość: 5,2 km.
Warto zobaczyć
- Ratusz z bogato ozdobioną fasadą posiadający wieżyczkę z zegarem i kurantem codziennie wygrywającym o godzinie 12.00 Rotę
- Kościół parafialny pw. św. Matki Bożej Różańcowej zbudowany w II poł. XIV w., jest budowlą wzniesioną w stylu gotyckim
- Zamek Książąt Lubomirskich i Pałac Książąt Lubomirskich tworzące razem założenie pałacowo-zamkowo-parkowe, położone po dwóch stronach malowniczego jeziora Lubiąż w Lubniewicach. Zamek Książąt Lubomirskich funkcjonuje jako prywatna rezydencja rodzinna, w okresie letnim jest czasowo otwarta dla zwiedzających
- Rynek miasta Lubniewice z Fontanną Dobrosąsiedztwa
- Park Miłości w Lubniewicach im. dr Michaliny Wisłockiej położony nad kanałem jeziora Lubiąż
- Trzy jeziora: Lubniewsko, Lubiąż, Krajnik
- Chata ryglowa- obecnie „Księgarnia” wzniesiona pod koniec XVIII lub na początku XIX wieku
- Parki linowy Magic Jungle

Ø  Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Uroczysko Lubniewsko”, utworzony w 1993 roku. Leżące pomiędzy Sulęcinem a Lubniewicami „Uroczysko” zajmuje obszar 1.400 ha. Rdzeń „Uroczyska” stanowi Czerwony Potok o długości 2,8 km, uchodzi do jeziora Lubniewsko. Nieodłącznym elementem „Uroczyska” są wąwozy, a wśród nich ten najefektowniejszy – Wąwóz Żubrowski. Na „Uroczysku” powstały obiekty tzw. architektury leśnej: Domek na wodzie, polana na „Uroczysku”, miejsce wypoczynku „Górski Młyn”, plaża w pobliżu Rybakówki. Odległość: 15 km.

Ø  Pałac w Rogach - okazała rezydencja pałacowa z parkiem oraz folwarkiem wzniesiona na początku XX wieku przez Adolfa Friedricha Augusta von Waldow. Pałac ma charakter XIX-wiecznej rezydencji romantycznej, nawiązującej stylowo i ukształtowaniem bryły do architektury zamkowej. Odległość: 17 km.

Ø  Miasto Sulęcin położone w północno zachodniej części woj. lubuskiego w strefie rzeki Postomii. Pierwsze wzmianki dotyczące Sulęcina pochodzą z 1241r. W 1945 roku zabudowa miasta uległa zniszczeniu niemalże w połowie. Odległość: 11 km.
Z zachowanych do dnia dzisiejszego zabytków warto zobaczyć:
- Neogotycki kościół parafialny pw. św. Henryka wybudowany w 1862 r. Kościół niemalże w stanie nienaruszonym przetrwał czasy wojny i przemarsz Armii Czerwonej. Do dziś wnętrze kościoła zdobi drewniany ołtarz, ambona, niewielki chór i dzwon usytuowany na specjalnej konstrukcji przed budynkiem świątyni
- Gotycki rzymsko-katolicki kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja z XIV w. wzniesiony przez templariuszy. W lutym 1945 r. po wkroczeniu do miasta Armii Czerwonej kościół św. Mikołaja spłonął. Zachowały się jedynie: cokół granitowy ścian na długości trzech przęseł zachodnich, ostrołukowe okna oraz portale i blendy z profilowanej cegły. Na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX w. przeprowadzono remont, który nadał świątyni dzisiejszy wygląd
- Fontannę Dobrosąsiedztwa znajdującą się na sulęcińskim rynku
- Dom Joannitów z XVIII w. wraz z fragmentem murów obronnych z XIV w. z furtą i śladami baszt
- Park Miejski w Sulęcinie
- Kryte sezonowe lodowisko w Sulęcinie
- Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy o powierzchni  ponad 5438 ha został utworzony w 1985r. Park położony jest na terenie gmin Łagów i Sulęcin. Na terenie parku istnieje sieć dobrze oznakowanych szlaków turystycznych, rowerowych i ścieżek przyrodniczych, pozwalających na zapoznawanie się z atrakcjami parku. W parku łagowsko- sulęcińskim znajdują się najwyższe na Pojezierzu Lubuskim wzgórza moreny czołowej: Bukowiec (225,4 m n.p.m.) oraz Gorajec (209,2 m n.p.m.), a także 8 jezior: Ciecz (jez. Trześniowskie) o maksymalnej głębokości 58,8 m, jest jednym z dziesięciu najgłębszych jezior w Polsce, Łagowskie, Buszno, Buszenko, Czarne, Jezioro, Bobrze, Linie, Ciche. Odległość: 15 km.

Ø  Łagów – perła ziemi Lubuskiej To miejscowość znajdująca się na przesmyku miedzy jeziorami: Trześniowskie i Łagowskie. Ciekawa historia i urozmaicona rzeźba terenu czyni miasto bardzo interesującym miejscem do zwiedzania
W Łagowie warto zobaczyć:
- Zamek Joannitów, którego budowę rozpoczął Zakon Joannitów w 1350 roku. Charakterystyczna wieża przylegająca do zamku jest interesującą atrakcją turystyczną, będącą punktem widokowym umożliwiającym podziwianie panoramy Łagowa z wysokości ok. 35 m
- Brama Polska pochodzi z XV w. - odrestaurowana, dzięki czemu przywrócono jej pierwotny, ceglany charakter
- Brama Marchijska powstała w XVI w. Dolna część Bramy jest ceglana z kolei górna część posiada szkielet drewniany
- Wiadukt kolejowy  o wysokości 25 m i długi 40 m, powstał w 1909 roku. Historycznego charakteru tego miejsca podkreśla brukowana droga biegnąca pod wiaduktem
- Park w Łagowie. Odległość: 30 km.

Ø  Mini Zoo Port 2000 w Mostkach. Zielone miejsce przypominające mały ogród zoologiczny, w którym można zobaczyć m.in. króliki, kozy, krowy, zebry, jelenia, strusie, wielbłąda, małpy czy kolorowe papugi. Do mini ZOO przylega Park Rozrywki zwany „PORTLANDEM” z licznymi dmuchańcami – idealne miejsce zabaw dla dzieci. Odległość: 36 km.

Ø  Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie mierzący 33 m wysokości. Odległość: 48 km.

Ø Park Dinozaurów w Nowinach Wielkich - to niezapomniane przeżycie, dostarczające wiele wrażeń dla całej rodziny. Park z leśnymi ścieżkami edukacyjnymi z czterdziestoma naturalnej wielkości modelami prehistorycznych gadów przenosi odwiedzających w czasie o setki milionów lat. Odległość: 35 km.

Ø  Majaland Kownaty – całoroczny park rozrywki. Odległość: 24 km.

Ø  Kolejka Ogrodowa w miejscowości Nietoperek niedaleko Międzyrzecza. Mini kolejka przy torach, gdzie można zobaczyć okoliczne stacje, jak Nietoperek czy Gościkowo, a także Międzyrzecki Rejon Umocniony. Wszystkie te elementy wykonane są w skali 1:6. Można zobaczyć nawet małe figurki ludzi i zwierząt. Odległość: 37 km.

Ø  Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego położone na terenie 6 hektarowego parku w widłach dwóch rzek – Obry i Paklicy. Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej posiada największą w Polsce kolekcję portretów trumiennych, tablic inskrypcyjnych i herbowych z XVII i XVIII wieku. W skład zespołu muzealnego- zamkowo-parkowego wchodzą budynki dawnej siedziby starostów międzyrzeckich, oficyny dworskiej, murowanego zamku, karczmy dworskiej oraz budynku bramnego.

Ø Zamek króla Kazimierza Wielkiego wzniesiony ok. 1350 r. przez Kazimierza Wielkiego w miejscu grodu warownego z drugiej połowy IX wiek. To średniowieczna twierdza obronna, otoczona fosą, zlokalizowana na pagórku w widłach dwóch rzek – Obry i Paklicy. Odległość: 34 km.

Ø  Pływalnia miejska Kasztelanka – Międzyrzecki Ośrodek  Sportu i Wypoczynku w Międzyrzeczu. Odległość: 33 km.

Ø  Międzyrzecki Rejon Umocniony – największa atrakcja i zabytek ziemi międzyrzeckiej. Największa  istniejąca fortyfikacja w Europie zbudowana w czasach po I wojnie światowej i podczas trwania II przez Niemców. Fortyfikacja to kilkadziesiąt żelbetowych bunkrów, labirynt korytarzy o ogólnej powierzchni  8 tyś km. Przez MRU prowadzi trasa turystyczna. Oprócz tego powstał tam rezerwat nietoperzy „Nietoperek” i „Nietoperek II”. Odległość: 34 km.

Ø  Ośrodek Muzealno - Edukacyjny Parku Narodowego „Ujście Warty” w Słońsku. Ośrodek pełni funkcję centrum edukacji, w którym możemy zapoznać  się z przyrodniczymi ciekawostkami o Parku przeplatającymi się z historią Błot Warciańskich. Poprzez nowoczesną, multimedialną wystawę, interaktywne gry, niesamowite projekcje i kolorowe animacje zwiedzający odkrywa tajemnice ptasiego życia oraz niedostępne na co dzień miejsca w Parku. Odległość: 42 km.

Kalendarz wydarzeń i szkoleń
Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Lubuskie Aktualności Rolnicze
Nowość
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w KalskuLubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku