II edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Zioła dla Zdrowia” - Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

II edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Zioła dla Zdrowia”

II edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Zioła dla Zdrowia”

18 kwietnia 2025 r., rusza II edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Zioła dla Zdrowia”.

Konkurs jest skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich (KGW) i stowarzyszeń o podobnych celach statutowych do KGW. Zgłoszenia można nadsyłać do końca maja 2025 r.

Tegoroczną edycję wydarzenia organizuje Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowy Instytut Badawczy, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Cele konkursu
Najważniejsze idee konkursu to:

  • promowanie wiedzy z zakresu nowoczesnego ziołolecznictwa i jego znaczenia dla zdrowia;
  • kultywowanie regionalnych tradycji związanych z uprawą i wykorzystaniem ziół;
  • promowanie i wspieranie działalności KGW;
  • aktywizacja i integracja lokalnych społeczności na obszarach wiejskich.

Przebieg rywalizacji
W tym roku zmagania konkursowe będzie oceniać jury składające się z pracowników naukowych Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowego Instytutu Badawczego. Konkurs ponownie będzie przeprowadzony w dwóch etapach: najpierw zostaną wyłonione najlepsze ogródki zielarskie w każdym z województw. Następnie będące ich twórcami KGW będą rywalizować podczas ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w Warszawie w drugiej dekadzie września.

Ze względu na zaskakującą dla jury pomysłowość na wykorzystanie ziół w gospodarstwie domowym pań z KGW w ubiegłorocznej edycji, w tym roku wprowadzono podział prezentowanych wyrobów zielarskich w finale konkursu na dwie kategorie produktów: spożywczych i pozostałych.

Jak się zgłosić?
Zgłoszenia na przygotowanym formularzu można dokonać do końca maja 2025 r. Zakwalifikowane koła będą musiały nadesłać sprawozdania do 15 sierpnia 2025 r.

Szczegóły, w tym kalendarium i kryteria oceny, znajdują się w Regulaminie Konkursu, który jest dostępny na stronie internetowej Instytutu: https://www.iwnirz.pl/konkurs

oraz na stronie poświęconej KGW: https://www.gov.pl/web/kobiety-gospodarne-i-wyjatkowe/ii-ogolnopolski-konkurs-dla-kgw-ziola-dla-zdrowia

Źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/ziola-dla-zdrowia--startuje-ii-edycja-konkursu

 

Kalendarz wydarzeń i szkoleń
Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Lubuskie Aktualności Rolnicze
Nowość
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w KalskuLubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku