Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu – trwa nabór
Już od od 23 października 2024 roku rozpoczyna się nabór wniosków na inwestycje w gospodarstwie rolnym w ramach interwencji I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu objętego PS WPR na lata 2023-2027, który potrwa do 20 listopada 2024 r.
Informujemy, że Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku będzie przeprowadzał szkolenia z zakresu „Zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi takimi jak woda, gleba, powietrze, klimat” w kontekście wdrażania inwestycji „Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu”, które zapewnią wywiązanie się ze zobowiązania beneficjentów tej interwencji.
Więcej informacji na temat planowanych szkoleniach rolnicy będą mogli uzyskać po zakończonym naborze wniosków w ramach tej interwencji.
Informacje nt. szkoleń, w tym ich harmonogram, znaleźć będzie można pod adresem:
https://www.lodr.pl/aktualnosci/szkolenia-dla-rolnikow-ps-wpr-doskonalenie-zawodowe-rolnikow-i167
Informacje o naborze na interwencję I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu objętego PS WPR na lata 2023-2027:
O pomoc może ubiegać się rolnik (osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, wspólnicy spółki cywilnej prowadzący działalność rolniczą w ramach spółki cywilnej) lub grupa rolników.
Grupę rolników stanowi co najmniej trzech rolników będących osobami fizycznymi, którzy ubiegają się wspólnie o pomoc w celu zrealizowania inwestycji zbiorowej na rzecz ich gospodarstw, jeżeli zawarły między sobą na piśmie umowę grupy rolników, której czas trwania nie może być krótszy niż 7 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
Maksymalna kwota pomocy udzielona beneficjentowi w ramach interwencji w okresie realizacji Planu Strategicznego wynosi 200 tysięcy złotych.
Pomoc przyznawana jest:
1. w formie: zryczałtowanej ustalonej według kosztów jednostkowych - w przypadku inwestycji związanej z budową nowych zbiorników/płyt do przechowywania nawozów naturalnych,
w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych poniesionych przez beneficjenta - w przypadku pozostałych inwestycji oraz kosztów ogólnych.
2. w wysokości
do 65% kwoty stanowiącej sumę:
- iloczynów kosztów jednostkowych budowy nowych zbiorników/płyt do przechowywania nawozów naturalnych oraz odpowiednio pojemności zbiornika do przechowywania nawozów naturalnych płynnych lub powierzchni płyty do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych,
- kosztów kwalifikowalnych - w przypadku pozostałych rodzajów inwestycji,
- kosztów ogólnych stanowiących nie więcej niż 10% sumy iloczynów kosztów jednostkowych oraz pozostałych kosztów kwalifikowalnych,
do 80% kosztów kwalifikowalnych w przypadku grupy rolników - na zakup maszyn lub urządzeń wykorzystywanych do produkcji rolniczej oraz na inwestycje niematerialne.
Każdy wnioskodawca (rolnik/grupa rolników) zobowiązany jest do odbycia szkolenia organizowanego przez ośrodki doradztwa rolniczego z zakresu „Zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi takimi jak woda, gleba, powietrze, klimat” w kontekście wdrażania inwestycji PS WPR na lata 2023-2027 „Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu”.
Wnioskodawca powinien odbyć szkolenie przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy lub zobowiąże się do wzięcia udziału w tym szkoleniu przed dniem złożenia wniosku o płatność. W przypadku grupy rolników warunek uznaje się za spełniony jeśli każdy z członków grupy odbył szkolenie przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy lub zobowiążą się do udziału w nim przed dniem złożenia wniosku o płatność.
W przypadku osoby niebędącej osobą fizyczną warunek szkolenia uznaje się za spełniony jeśli co najmniej jeden ze wspólników, członków wziął udział w szkoleniu lub zobowiąże się do jego odbycia przed dniem złożenia wniosku o płatność.
Wnioski o przyznanie pomocy na interwencję I.10.4 można składać wyłącznie drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE ARiMR): https://epue.arimr.gov.pl
Jeżeli wniosek o przyznanie pomocy nie został złożony za pomocą PUE, ARiMR pozostawia go bez rozpatrzenia oraz informuje o tym wnioskodawcę w takiej samej formie, w jakiej został złożony ten wniosek.
Więcej informacji oraz szczegółowe warunki przyznawania pomocy znajdują się na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - link poniżej