LODR członkiem europejskiej Grupy Roboczej ds. Producentów Pierwotnych przy CBE JU! - Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

LODR członkiem europejskiej Grupy Roboczej ds. Producentów Pierwotnych przy CBE JU!

LODR członkiem europejskiej Grupy Roboczej ds. Producentów Pierwotnych przy CBE JU!Ważne

LODR członkiem europejskiej Grupy Roboczej ds. Producentów Pierwotnych przy CBE JU!

Z przyjemnością informujemy, że Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku został powołany na trzyletnią kadencję jako członek Grupy Roboczej ds. Producentów Pierwotnych działającej przy Circular Bio-based Europe Joint Undertaking (CBE JU) – inicjatywie Unii Europejskiej wspierającej rozwój innowacyjnych, cyrkularnych systemów biogospodarki w Europie.

Czym jest CBE JU?

CBE JU to europejskie partnerstwo publiczno-prywatne wspierające rozwój biogospodarki – czyli wykorzystania odnawialnych zasobów biologicznych (np. biomasy, produktów ubocznych z rolnictwa, leśnictwa czy przemysłu spożywczego) do produkcji żywności, pasz, energii, bioplastiku i innych zrównoważonych rozwiązań dla przemysłu i rolnictwa.

Po co powstała Grupa Robocza?

Grupa Robocza ds. Producentów Pierwotnych powołana została, aby:

-  wzmocnić rolę rolników, leśników, rybaków i hodowców w europejskim systemie innowacji,

-  ułatwić im dostęp do technologii, finansowania i partnerstw,

-  wdrażać konkretne rozwiązania wspierające zrównoważoną produkcję,

-  umożliwiać współtworzenie polityk unijnych w zakresie biogospodarki.

Co to oznacza dla LODR? Jakie korzyści?

Udział w Grupie Roboczej CBE JU to dla LODR:

-  Bezpośredni dostęp do informacji i trendów – LODR będzie uczestniczyć w kształtowaniu unijnych kierunków rozwoju rolnictwa i biogospodarki, co pozwoli na bieżące dostosowywanie działań doradczych do zmieniających się wymogów.

-  Możliwość realnego wpływu – jako członek grupy, LODR będzie mógł zgłaszać potrzeby i bariery, z którymi borykają się lubuscy rolnicy i leśnicy, reprezentując ich interesy na poziomie europejskim.

-  Nowe możliwości projektowe i finansowe – członkostwo ułatwia nawiązywanie partnerstw projektowych oraz aplikowanie o środki w ramach programów UE, takich jak Horizon Europe, LIFE czy Interreg.

-  Współpraca międzynarodowa – LODR będzie mógł budować sieci kontaktów z instytucjami doradczymi, naukowymi i przemysłowymi z całej Europy, co umożliwi transfer wiedzy i dobrych praktyk do regionu lubuskiego.

-  Promocja regionu i instytucji – obecność LODR w tej strukturze wzmacnia pozycję Ośrodka jako lidera doradztwa rolniczego w zakresie innowacji i gospodarki cyrkularnej.

Reprezentacja LODR w Grupie:

-  Tomasz Sakowicz – Główny specjalista ds. produkcji rolnej, główny przedstawiciel,

-  Piotr Tyliszczak – Doradca ds. rozwoju obszarów wiejskich , zastępca przedstawiciela.

Obaj posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy z rolnikami, wdrażaniu nowoczesnych technologii oraz współpracy z sektorem nauki i biznesu.

Pierwsze spotkanie Grupy

11 czerwca 2025 r.
Warszawa
Spotkanie inauguracyjne grupy będzie okazją do:

-        przedstawienia celów i planu działań,

-         wyboru Grupy Sterującej,

-         nawiązania współpracy z innymi członkami z całej Europy.

Dzięki członkostwu w CBE JU, LODR będzie miał realny wpływ na rozwój innowacyjnych rozwiązań dla sektora rolnego i leśnego w Polsce i Europie, reprezentując potrzeby i interesy producentów pierwotnych z województwa lubuskiego

Kalendarz wydarzeń i szkoleń
Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Lubuskie Aktualności Rolnicze
Nowość
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w KalskuLubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku