LODR członkiem europejskiej Grupy Roboczej ds. Producentów Pierwotnych przy CBE JU!

LODR członkiem europejskiej Grupy Roboczej ds. Producentów Pierwotnych przy CBE JU!
Z przyjemnością informujemy, że Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku został powołany na trzyletnią kadencję jako członek Grupy Roboczej ds. Producentów Pierwotnych działającej przy Circular Bio-based Europe Joint Undertaking (CBE JU) – inicjatywie Unii Europejskiej wspierającej rozwój innowacyjnych, cyrkularnych systemów biogospodarki w Europie.
Czym jest CBE JU?
CBE JU to europejskie partnerstwo publiczno-prywatne wspierające rozwój biogospodarki – czyli wykorzystania odnawialnych zasobów biologicznych (np. biomasy, produktów ubocznych z rolnictwa, leśnictwa czy przemysłu spożywczego) do produkcji żywności, pasz, energii, bioplastiku i innych zrównoważonych rozwiązań dla przemysłu i rolnictwa.
Po co powstała Grupa Robocza?
Grupa Robocza ds. Producentów Pierwotnych powołana została, aby:
- wzmocnić rolę rolników, leśników, rybaków i hodowców w europejskim systemie innowacji,
- ułatwić im dostęp do technologii, finansowania i partnerstw,
- wdrażać konkretne rozwiązania wspierające zrównoważoną produkcję,
- umożliwiać współtworzenie polityk unijnych w zakresie biogospodarki.
Co to oznacza dla LODR? Jakie korzyści?
Udział w Grupie Roboczej CBE JU to dla LODR:
- Bezpośredni dostęp do informacji i trendów – LODR będzie uczestniczyć w kształtowaniu unijnych kierunków rozwoju rolnictwa i biogospodarki, co pozwoli na bieżące dostosowywanie działań doradczych do zmieniających się wymogów.
- Możliwość realnego wpływu – jako członek grupy, LODR będzie mógł zgłaszać potrzeby i bariery, z którymi borykają się lubuscy rolnicy i leśnicy, reprezentując ich interesy na poziomie europejskim.
- Nowe możliwości projektowe i finansowe – członkostwo ułatwia nawiązywanie partnerstw projektowych oraz aplikowanie o środki w ramach programów UE, takich jak Horizon Europe, LIFE czy Interreg.
- Współpraca międzynarodowa – LODR będzie mógł budować sieci kontaktów z instytucjami doradczymi, naukowymi i przemysłowymi z całej Europy, co umożliwi transfer wiedzy i dobrych praktyk do regionu lubuskiego.
- Promocja regionu i instytucji – obecność LODR w tej strukturze wzmacnia pozycję Ośrodka jako lidera doradztwa rolniczego w zakresie innowacji i gospodarki cyrkularnej.
Reprezentacja LODR w Grupie:
- Tomasz Sakowicz – Główny specjalista ds. produkcji rolnej, główny przedstawiciel,
- Piotr Tyliszczak – Doradca ds. rozwoju obszarów wiejskich , zastępca przedstawiciela.
Obaj posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy z rolnikami, wdrażaniu nowoczesnych technologii oraz współpracy z sektorem nauki i biznesu.
Pierwsze spotkanie Grupy
11 czerwca 2025 r.
Warszawa
Spotkanie inauguracyjne grupy będzie okazją do:
- przedstawienia celów i planu działań,
- wyboru Grupy Sterującej,
- nawiązania współpracy z innymi członkami z całej Europy.
Dzięki członkostwu w CBE JU, LODR będzie miał realny wpływ na rozwój innowacyjnych rozwiązań dla sektora rolnego i leśnego w Polsce i Europie, reprezentując potrzeby i interesy producentów pierwotnych z województwa lubuskiego