Ogniska pryszczycy w Niemczech – działania podejmowane przez polskie służby weterynaryjne - Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

Ogniska pryszczycy w Niemczech – działania podejmowane przez polskie służby weterynaryjne

Ogniska pryszczycy w Niemczech – działania podejmowane przez polskie służby weterynaryjne

Ogniska pryszczycy w Niemczech – działania podejmowane przez polskie służby weterynaryjne

„Polskie służby weterynaryjne podejmują szeroko zakrojone działania prewencyjne w związku 
z wykryciem ogniska pryszczycy w Niemczech. Wdrożone zostały rygorystyczne kontrole transportów zwierząt wjeżdżających na terytorium Polski” – zapewnił we wtorek 14 stycznia br. Główny Inspektorat Weterynarii.

„Oprócz kontroli transportów zwierząt wrażliwych na chorobę wjeżdżających na terytorium Polski wdrożone zostały procedury informacyjno-komunikacyjne dotyczące zagrożenia w stosunku 
do hodowców świń i przeżuwaczy, przemysłu mięsnego oraz lekarzy wolnej praktyki w Polsce. Kontrole prowadzą Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego oraz Krajowa Administracja Skarbowa, we współpracy z Inspekcją Weterynaryjną. Zacieśniona została współpraca z organami władz weterynaryjnych Niemiec oraz z Komisją Europejską” – zaznaczyła w komunikacie Inspekcja.

Niemieckie służby weterynaryjne poinformowały 10 stycznia br. o stwierdzeniu pierwszego od 37 lat przypadku pryszczycy u trzech wołów domowych (water Buffalo; Bubalus bubalis), utrzymywanych hobbystycznie w gospodarstwie liczącym łącznie 14 sztuk zwierząt. Gospodarstwo, w którym wystąpiła choroba, znajduje się w odległości ok. 70 km od granicy z Polską, w gminie Hoppegarten, w powiecie Maerkisch-Oderland, w kraju związkowym Brandenburgia.

Niemcy reagują. Zakaz przemieszczania zwierząt i strefy ograniczone

Władze Brandenburgii wprowadziły 72-godzinny zakaz przemieszczeń zwierząt. Zakaz obowiązuje od 11 stycznia 2025 r. Wyznaczono również obszary objęte ograniczeniami: zapowietrzony – w promieniu 3 km od ogniska oraz zagrożony – w promieniu 10 km wokół ogniska. Ponadto rozpoczęto dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić źródła choroby, a w promieniu 1 km od ogniska uśmiercono wszystkie zwierzęta z gatunków wrażliwych.

W Polsce 11 stycznia 2025 r. w Głównym Inspektoracie Weterynarii zwołano sztab kryzysowy, 
a w Szczecinie, Zielonej Górze i Wrocławiu zwołano wojewódzkie zespoły zarządzania kryzysowego 
i postawiono w stan gotowości Wojewódzkie Inspektoraty Weterynarii oraz laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Pryszczyca jest zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, świnie, owce i kozy. Kraj, w którym wystąpi pryszczyca ma obowiązek likwidacji stad, w których stwierdzono zakażenia. W związku z tym jest narażony na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz w hodowli.

Choroba nie jest groźna dla ludzi – poinformował GIW.

23 stycznia 2025r. (czwartek) o godzinie 10.00 w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku odbędzie się szkolenie na temat PRYSZCZYCY pn. „Zaraźliwa choroba zwierzęca – Jak zapobiegać? Stan prawny i aktualna sytuacja”.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Rejestracja na szkolenie: www.lodr.pl, zakładka „Szkolenia LODR”.

Zapraszamy.

Justyna Klucznik-Demkiv
Kierownik Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa

Kalendarz wydarzeń i szkoleń
Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Lubuskie Aktualności Rolnicze
Nowość
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w KalskuLubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku