Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji – wnioski tylko do 2 września - Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

Reklama
Generali jesień 2024

Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji – wnioski tylko do 2 września

Grafika MRIRWWażne
Grafika MRIRW

18 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 885). Przepisy ustawy wdrażają na lata 2024-2027, w ramach płatności bezpośrednich, dwie nowe płatności:

  • Płatność dla małych gospodarstw oraz
  • Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji.

Zmiany w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie tych płatności zostały już wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus.

Płatność dla małych gospodarstw – warunki przyznawania


Płatność dla małych gospodarstw jest przyznawana rolnikom posiadającym gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych.

Kwota wsparcia wyniesie równowartość 225 EUR/ha, tj. maksymalnie 1 125 EUR/gospodarstwo. 

Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. 

Dodatkowo, rolnicy ubiegający się o tę płatność będą mogli wnioskować o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego (tj. uzupełniającą płatność podstawową lub płatność niezwiązaną do tytoniu) oraz płatności obszarowe w ramach II filaru WPR (tj. płatności ONW, płatności ekologiczne, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, płatności zalesieniowe) – jeżeli spełniają warunki przyznania tej płatności.

Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji – warunki przyznawania

Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji jest przyznawana:

za wyłączenie z produkcji gruntów ornych, przy czym na gruntach tych obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin;
do powierzchni nie większej niż 4% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie.
Płatność w ramach ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji nie będzie przysługiwała do gruntów ugorowanych w ramach realizacji zobowiązań w zakresie Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone PROW 2014-2020 oraz zobowiązań w zakresie płatności ekologicznych PROW 2014-2020 i PS 2023-2027 z uwagi na możliwość uzyskania płatności do tych gruntów w ramach tych zobowiązań. 

Jak wnioskować
Szczegółowe informacje zostały zamieszczone na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: w zakresie nowego ekoschematu oraz w zakresie płatności dla małych gospodarstw.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 https://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2024/261

Uwaga!

Płatności dla małych gospodarstw i do gruntów wyłączonych z produkcji – termin składania wniosków przesunięty

Do 2 września 2024 r. rolnicy, którzy są zainteresowani otrzymaniem płatności dla małych gospodarstw i do gruntów wyłączonych z produkcji, mają czas na złożenie wniosków. Nabór prowadzony jest wyłącznie drogą elektroniczną.
W związku z tym, że 31 sierpnia 2024 r. przypada w sobotę, ostateczna data składania wniosków o przyznanie płatności dla małych gospodarstw i w ramach ekoschematu grunty wyłączone z produkcji została przesunięta na 2 września 2024 r. Termin ten nie podlega przywróceniu.

Nabór jest prowadzony tylko przez aplikację eWniosekPlus. Zatem nie będą rozpatrywane wnioski dostarczone do placówek ARiMR osobiście oraz te wysłane za pośrednictwem ePUAP, poczty elektronicznej i tradycyjnej.

Płatność dla małych gospodarstw – https://www.gov.pl/web/arimr/platnosc-dla-malych-gospodarstw-24

Grunty wyłączone z produkcji – https://www.gov.pl/web/arimr/grunty-wylaczone-z-produkcji-2024

 

Kalendarz wydarzeń i szkoleń
Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Lubuskie Aktualności Rolnicze
Nowość
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w KalskuLubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku