Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej 2025 - Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej 2025

Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej 2025Ważne

Z początkiem 2025 roku Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej po raz drugi, trzynaście lat po pierwszej prezydencji i dwadzieścia lat od przystąpienia do Wspólnoty. Hasło przewodnie polskiej prezydencji brzmi „Bezpieczeństwo, Europo!”, podkreślając priorytetowe znaczenie bezpieczeństwa w siedmiu wymiarach: zewnętrznym, energetycznym, ekonomicznym, żywnościowym, zdrowotnym, informacyjnym i wewnętrznym.

Siedem filarów bezpieczeństwa

Program polskiego przewodnictwa w Radzie UE skupia się na obszarach takich jak:

Bezpieczeństwo zewnętrzne
Polska prezydencja będzie wspierać działania na rzecz wzmocnienia europejskiej obronności, zwiększenia nakładów wojskowych oraz współpracy z NATO. Szczególną uwagę zwrócono na ochronę infrastruktury obronnej, takiej jak Tarcza Wschód i Bałtycka Linia Obrony.
Bezpieczeństwo energetyczne
Priorytetem będzie pełne odejście od importu rosyjskich źródeł energii, obniżenie cen energii oraz rozwój ram unijnego bezpieczeństwa energetycznego. Polska będzie promowała zmniejszenie zależności od importowanych technologii i surowców krytycznych.
Bezpieczeństwo ekonomiczne
Polska prezydencja będzie dążyła do znoszenia barier dla działalności transgranicznej, szczególnie w sektorze usług. Ważnym punktem będzie przywracanie uczciwej konkurencji dla przemysłu UE oraz promowanie zrównoważonego rozwoju gospodarczego.
Bezpieczeństwo żywnościowe
Kluczowe będą działania na rzecz silnej Wspólnej Polityki Rolnej wspierającej rolników i zachęcającej do działań prośrodowiskowych.
Bezpieczeństwo zdrowotne
Polska prezydencja skupi się na cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej, zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży oraz dywersyfikacji łańcuchów dostaw leków. Ważnym aspektem będzie także poprawa bezpieczeństwa lekowego UE.
Bezpieczeństwo informacyjne
Priorytetem będzie koordynacja w walce z dezinformacją i manipulacją informacjami, a także rozwój nowoczesnych i bezpiecznych usług cyfrowych, co przyczyni się do większej odporności na cyberzagrożenia.
Bezpieczeństwo wewnętrzne
Polska prezydencja podejmie działania na rzecz ochrony granic zewnętrznych UE, ograniczenia nielegalnej migracji i zwalczania zagrożeń hybrydowych.
Priorytety w obszarze rolnictwa

Polska prezydencja zwróci szczególną uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem żywnościowym oraz konkurencyjnością unijnego rolnictwa. Głównym celem działań w tym obszarze będzie wzmocnienie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), która ma wspierać rolników i rozwój obszarów wiejskich, a jednocześnie zachęcać do działań prośrodowiskowych.

Działania Unii Europejskiej powinny skutecznie chronić wrażliwe sektory gospodarki, a także wymagać od producentów spoza UE przestrzegania standardów unijnych w zakresie jakości i bezpieczeństwa żywności oraz zrównoważonego rozwoju. Głównym celem w tym obszarze jest utrzymanie konkurencyjności europejskiego rolnictwa przy zapewnieniu dostępu do dobrej jakości żywności. „Żywność jest produktem strategicznym (…) musimy wzmocnić i dyskutować o Wspólnej Polityce Rolnej, tak żeby nasze rolnictwo było jak najbardziej konkurencyjne, ale z tym także jest związany dostęp konsumentów w całej Europie do dobrej jakości żywności” – podkreślił Minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka.

Polska Prezydencja w 2025 roku zamierza aktywnie wspierać rozwój silnej Wspólnej Polityki Rolnej, która ma motywować rolników do podejmowania działań proekologicznych i wskazywać korzyści wynikające z przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych.

Ważne inicjatywy i wydarzenia

W ramach prezydencji planowane są istotne wydarzenia związane z rolnictwem, m.in.:

  • Konferencja poświęcona przyszłości WPR (Warszawa, Stadion Narodowy, 5 marca 2025 r.)
  • Europejskie Forum Rolnicze (Jasionka k. Rzeszowa, 26–27 marca 2025 r.)
  • Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi (Poznań, 8–10 maja 2025 r.)

Wydarzenia te mają na celu podkreślenie roli rolnictwa w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego i jego adaptacji do współczesnych wyzwań, takich jak zmiany klimatu, konkurencja na rynkach globalnych oraz potrzeba zachowania zrównoważonego rozwoju.

Kalendarz polskiej Prezydencji obejmuje oficjalne i nieformalne spotkania odbywające się w Polsce, Brukseli, ale i na całym świecie, w tym posiedzenia wysokiego szczebla, spotkania urzędnicze, eksperckie oraz wydarzenia organizowane w ramach programu kulturalnego. Przez nadchodzące pół roku, w samej Polsce odbędą się 22 rady nieformalne (spotkania ministrów), ponad 300 oficjalnych spotkań towarzyszących, a nasz kraj odwiedzi ponad 40 tysięcy gości z całej Europy, między innymi szefowie i ministrowie rządów krajów członkowskich UE. Należy zaznaczyć, że kalendarz nie jest zamknięty. Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony polskiej Prezydencji 2025: www.poland25.eu

Polska prezydencja w Radzie UE to okazja do zaprezentowania stanowiska naszego kraju i promowania współpracy w kluczowych obszarach, takich jak bezpieczeństwo żywnościowe, wsparcie rolników i rozwój złożony z adaptacji do współczesnych wyzwań. Działania te będą miały na celu budowę bezpieczniejszej, konkurencyjnej i zintegrowanej Europy.

 

Kalendarz wydarzeń i szkoleń
Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Lubuskie Aktualności Rolnicze
Nowość
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w KalskuLubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku