Pryszczyca – aktualizacja komunikatu MRIRW na dzień 24 kwietnia 2025 r. - Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

Pryszczyca – aktualizacja komunikatu MRIRW na dzień 24 kwietnia 2025 r.

Grafika LODRWażne
Grafika LODR

Codzienna aktualizacja komunikatu MRIRW o pryszczycy - 24 kwietnia 2025 r.

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy oraz rozprzestrzenianiem się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce – najważniejsze informacje:

  • W Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnego wystąpienia tej choroby. Nadal stabilna jest sytuacja na Słowacji, gdzie od 4 kwietnia br. nie odnotowano nowych ognisk; od 17 kwietnia nie ma także nowych przypadków wirusa pryszczycy na Węgrzech.
  • Przed wzmożonym ruchem, zauważalnym na przejściach granicznych tradycyjnie w okolicach majowego długiego weekendu przypominamy, że cały ruch pojazdów transportujących m.in. żywe zwierzęta parzystokopytne przekierowany jest na 7 przejść granicznych (Barwinek, Chyżne, Boguszewicze – Cieszyn, Gorzyczki, Zwardoń, Trzebina, Kudowa Słone). Przypominamy, iż w pasach dróg krajowych ustawione są tablice informacyjne i znaki drogowe o ograniczeniach w ruchu wjazdowym.
  • Ze strony internetowej MRIRW www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca można pobierać materiały edukacyjne z informacjami o podstawowych zasadach bioasekuracji. Przypominamy, że „Praktyczny przewodnik bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących parzystokopytne zwierzęta gospodarskie” jest nadal konsultowany i uzupełniany w zespole ekspertów i przedstawicieli branż hodowców. 
  • Są już pierwsze pozytywne efekty realizacji 13 punktowego programu walki z rozprzestrzenianiem się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w naszym kraju! Dzięki stosowaniu mechanizmów hamujących transmisję wirusa, Polska spadła z niechlubnej pozycji kraju mającego najwyższą liczbę zakażeń w całej UE, aktualnie najtrudniejsza sytuacja występuje na Węgrzech (96 ognisk HPAI).

Przypomnijmy, działania podlegające natychmiastowemu wdrożeniu przez producentów i hodowców drobiu oraz Inspekcję Weterynaryjną, przyjęte przez KE i aktualnie realizowane w Polsce to: 

  • wydłużenie czasu między wstawieniami drobiu do 14 dni, połączone z dodatkową, urzędową kontrolą dezynfekcji.
  • zwiększenie obszaru zagrożonego o dodatkowe 5 km w przypadku potwierdzenia ogniska.
  • kontrola przez lekarzy weterynarii zweryfikowanych planów bioasekuracji, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnej sytuacji epizootycznej na poziomie powiatu, podpisanych przez lekarza weterynarii prowadzącego stado. Przypadki stwierdzenia ogniska i wystąpienia niezgodności stanu faktycznego z planem bioasekuracji, będą skutkować brakiem przyznania odszkodowania.
  • wprowadzenie cotygodniowego monitoringu w obszarach objętych ograniczeniami – stanu zdrowia ptaków i próbkobrania we współpracy z lekarzem weterynarii prowadzącym stado i powiatowym lekarzem weterynarii.
  • dostosowanie obsady/zagęszczenia obiektów poprzez narzucenie maksymalnej obsady, definiowanej przez PLW dla każdej fermy, w której w najbliższych tygodniach planowane jest zasiedlenie; zakaz wydawania odstępstw na zwiększenie obsady.
  • fermy, na których wystąpiły ogniska – minimalna przerwa w produkcji 40 dni od dezynfekcji ostatecznej, dopuszczenie do produkcji po kontroli PLW, weryfikacji badań czystościowych, potwierdzających nieobecność wirusa HPAI, ND; zasiedlanie zwierzętami wskaźnikowymi i utrzymywanie przez 21 dni wyłącznie zwierząt wskaźnikowych.
    ekipy do wyłapywania przy załadunku – w obszarach zagrożonych, poszerzonych o 5 km, stworzenie przez zakłady harmonogramów i stref/obszarów działania/pracy konkretnych grup ludzi poprzez ich wskazanie (jako element bioasekuracji) – zasada „cały kurnik pełny – cały kurnik pusty”.
  • wyznaczenie pracowników do poszczególnych ferm – wyznaczeni tylko do jednej fermy pracownicy z zakazem pracy, a nawet przemieszczania się incydentalnego na inne obiekty (wykaz personelu wraz z oświadczeniami o braku kontaktu z drobiem i dzikim ptactwem wolnożyjącym poza miejscem pracy oraz o wiedzy o zakazie kontaktu ze zwłokami drobiu i dzikiego ptactwa wolnożyjącego przez 72h przed przystąpieniem do pracy).
  • zakłady Wylęgu Drobiu – przesyłanie harmonogramu transportów jaj i piskląt jednodniowych z min 72 h wyprzedzeniem do PLW właściwego dla miejsca prowadzenia działalności oraz do PLW właściwego dla miejsca przeznaczenia.
    zakaz organizowania wystaw, targów, pokazów i innych zgromadzeń ptaków na terenie województw, w których nie są wygaszone ogniska HPAI, w okresie obowiązywania restrykcji.
  • powiadamianie o transportach – przesyłanie harmonogramu transportów jaj i piskląt jednodniowych z min. 72 h wyprzedzeniem do PLW właściwego dla miejsca prowadzenia działalności oraz do PLW właściwego dla miejsca przeznaczenia; PLW miejsca przeznaczenia wprowadza zakaz wstawienia piskląt, jeśli wynik kontroli bioasekuracji okaże się niezadowalający.
  • wymóg każdorazowej dezynfekcji pojazdów dostarczających pasze/odbierających uppz przed wjazdem do gospodarstwa (uwzględnić w planach bioasekuracji).
    wydanie przez PLW rozporządzenia na podstawie art. 45 ust. 1 pkt. 4 i 11 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt od chwili powzięcia podejrzenia do czasu uzyskania wyników badania, którym PLW zakaże zasiedlania gospodarstw w obszarze 3 km (po uzyskaniu wyniku – w zależności – rozszerzenie terytorialne zakazu lub uchylenie rozporządzenia).

Przypominamy, wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca

Wszystkie komunikaty sztabu MRiRW są aktualizowane na bieżąco, a dodatkowe informacje ws. zagrożenia wirusem pryszczycy publikuje Główny Inspektorat Weterynarii na stronie: www.wetgiw.gov.pl

Pryszczyca – aktualizacja komunikatu MRIRW na dzień 24 kwietnia 2025 r.

Przypominamy, wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca

Wszystkie komunikaty sztabu MRiRW są aktualizowane na bieżąco, a dodatkowe informacje ws. zagrożenia wirusem pryszczycy publikuje Główny Inspektorat Weterynarii na stronie: www.wetgiw.gov.pl

 

Kalendarz wydarzeń i szkoleń
Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Lubuskie Aktualności Rolnicze
Nowość
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w KalskuLubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku