22.06.2023 r. II Spotkanie Hodowców Bydła z Pokazem Bydła w ramach operacji pn.: Zespoły Tematyczne i innowacje w rolnictwie - Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

22.06.2023 r. II Spotkanie Hodowców Bydła z Pokazem Bydła w ramach operacji pn.: Zespoły Tematyczne i innowacje w rolnictwie

II Spotkanie Hodowców Bydła 22.06.2023r.
II Spotkanie Hodowców Bydła 22.06.2023r.

Lekcja Praktyki Hodowlanej na najwyższym poziomie!
II Spotkanie Hodowców Bydła i wizytacja w gospodarstwie Sławomira Ślozowskiego w Samsonkach!

Koniec roku szkolnego hodowcy bydła zwieńczyli ostatnią lekcją – merytoryką i praktyką hodowlaną w ramach organizowanego przez Zespół SIR Spotkania w dniu 22 czerwca 2023 r. Spotkanie połączone było z pokazem bydła w gospodarstwie rolnym pana Sławomira Ślozowskiego w Samsonkach. Charakter praktyczny wydarzenia odgrywał tym razem, najważniejszą rolę. Po wysłuchaniu prelekcji pani Izabeli Mruk (ABS Polska Sp. z o.o.) w zakresie Przyspieszenia postępu w stadzie krów mlecznych i mięsnych przy użyciu nowoczesnych metod hodowlanych oraz Innowacyjnych rozwiązań dotyczących automatycznego systemu doju pana Zbigniewa Zajnera (GEA Polska Sp. z o.o.) wizytowaliśmy wskazane gospodarstwo. Jednym słowem przedstawiona merytoryka następnie przeobraziła się w praktykę hodowlaną na najwyższym poziomie. Tym cenniejsze i ważkie były informacje, gdyż prezentowane rozwiązania przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem są wykorzystywane w wizytowanym gospodarstwie. Uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami i metodami wykorzystywanymi w udoju krów stosowanymi w hodowli bydła pod przewodnictwem „Nauczyciela” – Sławomira Ślozowskiego. Jak dowiedzieliśmy się w gospodarstwie prowadzone jest od czterech lat genomowanie stada przeznaczonego do dalszego chowu. Zabieg w połączeniu z odpowiednio dobranym nasieniem seksowanym bardzo przyspiesza postęp hodowli. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka, jest laureatem wielu ogólnopolskich nagród w zakresie hodowli bydła mlecznego (produkcja mleka, wydajność krów). W gospodarstwie mogliśmy zobaczyć zakończoną budowę nowej obory na 150 sztuk z robotowym systemem doju. Obora została dokładnie zaprojektowana, pod kątem wyboru rodzaju zwierząt oraz metod ich obsługi. Wyróżnia się jedynym w swoim rodzaju robotowym systemem doju o tzw. ruchu kierowanym. Takie rozwiązanie powoduje, że mamy pełną kontrolę nad krowami. W oborze ponadto, został zainstalowany innowacyjny system do zarządzania stadem, który ułatwia i usprawnia pracę ze zwierzętami oraz pomaga w zbieraniu informacji niezbędnych o stadzie jak i o poszczególnej sztuce bydła. Aktualnie w gospodarstwie znajduje się ok. 165 krów, natomiast ok. 400 sztuk wszystkich zwierząt. Uczestnicy naocznie mogli zapoznać się z nowoczesnym systemem zarządzania stadem oraz innowacyjnymi rozwiązaniami dot. automatycznego systemu doju z pełnym spektrum udzielanymi odpowiedziami na nurtujące hodowców pytania i prawidłowym instruktażem w zakresie chowu i hodowli bydła mlecznego.

Należy również zaznaczyć, że skomplikowana tematyka nowoczesnych technologii w zakresie postępu hodowlanego i związanej z nią dziedziny genomiki i oceny genomowej bydła została w przejrzysty i bardzo skrupulatny sposób przedstawiona przez specjalistę, zootechnika Izabelę Mruk – ściśle współpracującą z gospodarstwem. Hasła tj. intensywność selekcji, dokładność oceny, jak tworzy się postęp genetyczny, wpływ genomiki na postęp w hodowli bydła, dokładność oceny a decyzje selekcyjne, odstęp pokoleń, praca z wynikami testów genomowych, wykorzystanie genomiki w GMS 2.0 czy bardzo specjalistycznie brzmiącego poziomu inbredu genomowego zostały w pełni wytłumaczone i sprecyzowane. Uzupełnieniem i tym samym najlepszym przygotowaniem do wizytacji w gospodarstwie była również druga prelekcja dotycząca innowacyjnych rozwiązań w zakresie zrobotyzowanych systemów udojowych gwarantujących wydajność i swobodę zarządzania stadem. Przedstawione zostały różnego rodzaju roboty udojowe wraz z instruktażem i zasadami ich działania, w tym pełna charakterystyka systemu wykorzystywanego w gospodarstwie pana Ślozowskiego. Dowiedzieliśmy się, że elastyczna konstrukcja robota udojowego sprawia, że można wybrać metodę udoju dowolnego, dopasowanego do ulubionego stylu kierowania ruchem krów, albo udoju grupowego z wyznaczonymi porami udoju oraz korzyścią w postaci jednoczesnego dojenia zwierząt w hali. Bez względu na wybrany model, system udojowy obsługuje krowę po krowie i pomaga zarządzać każdym etapem laktacji w ramach inteligentnego, zautomatyzowanego systemu udojowego nowej generacji. W ramach strony innowacyjnej zostały wyróżnione nowatorskie rozwiązania związane z przełomową metoda wykrywania zapalenia gruczołu mlekowego w indywidualnej ćwiartce. Opcjonalny czujnik klas komórek pozwala monitorować podczas dojenia każdą ćwiartkę wymienia u krowy bez konieczności stosowania żadnych środków chemicznych ani odczynników. Dzięki analizie liczby komórek w poszczególnych ćwiartkach wymienia można precyzyjnie wykrywać infekcje gruczołu mlekowego. Kontrola jakości mleka z każdej ćwiartki wymienia jest pierwszym systemem pomiaru stężenia komórek somatycznych na świecie, w którym przez cały proces udoju analizowana jest każda ćwiartka wymienia. Przy tym, w ramach zaawansowanej technologii zdarzenia w czasie rzeczywistym można monitorować stado na łatwych do odczytywania grafikach za pomocą dotykowego wyświetlacza. Po kilku kliknięciach można pobrać wizualizację aktualnego stanu zdrowia zwierzęcia albo wybrać monitorowane parametry udojowe, co w dużej mierze przyczynia się do dużej pomocy zarządzania stadem. Oprogramowanie do monitorowania systemu pozwala optymalizować parametry wydajności podczas pracy, a także szybko informować o nieprawidłowych wartościach. Analiza w czasie rzeczywistym parametrów pracy automatycznego systemu udojowego to w pełni innowacyjny kierunek w systemie zarządzania stadem.

Doskonale przygotowani merytorycznie mogliśmy w dalszej części wydarzenia, zdobywać praktyczną wiedzę i doświadczenie będąc w gospodarstwie. W ramach realizowanego pokazu u pana Ślozowskiego uczestnicy mogli naocznie zweryfikować przedstawione w części prelekcyjnej rozwiązania, co spotkało się z wielką aprobatą i zadowoleniem wśród uczestników. Pokaz pozwolił na konfrontację zdobytej wiedzy, własnego doświadczenia hodowców z praktyką chowu i hodowli bydła w aspekcie nowych rozwiązań jakie prezentuje gospodarstwo Sławomira Ślozowskiego. Tym jakże, pozytywnym akcentem niech będzie zakończona lekcja praktyki hodowlanej na najwyższym poziomie.

Operacja zrealizowana przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku w ramach operacji pn.: Zespoły Tematyczne i innowacje w rolnictwie zgodnie z Planem Działania KSOW na lata 2014-2020 w zakresie SIR Plan Operacyjny na lata 2022-2023.

Dziękujemy serdecznie „Nauczycielowi” – panu Sławomirowi Ślozowskiemu za możliwość wizytacji w gospodarstwie i zaangażowanie oraz prelegentom za fachowość i przekazaną specjalistyczną wiedzę a wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie!

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Kalendarz wydarzeń i szkoleń
Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Lubuskie Aktualności Rolnicze
Nowość
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w KalskuLubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku