AGRO-Konferencja 27.06.2024 r.
Potrójna Lekcja Innowacji
27 czerwca 2024 r. AGRO-Konferencja pn. Lubuskie innowacje w perspektywie Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027
Rok szkolny rozpoczęty a więc krótkie przypomnienie Lekcji Innowacji w ramach zorganizowanej AGRO-Konferencji przez Zespół ds. Innowacji w Rolnictwie LODR Kalsk w Zielonej Górze.
AGRO-Konferencja zgromadziła wielu ekspertów ze świata nauki w roli prelegentów (SGGW Warszawa, Instytut Zootechniki PIB Kraków O/Balice, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, IHAR PIB O/Radzików), ponadto przedstawicieli lubuskich instytucji rolniczych (ARiMR Zielona Góra, Urząd Marszałkowski, LIR, ZSCKR w Henrykowie), lubuskich rolników i producentów, przedstawicieli związków rolników, hodowców i pszczelarzy, przedstawicieli ARiMR w Warszawie, czołowych specjalistów w dziedzinie chowu i hodowli bydła, pszczelarstwa, ekologii i uprawy roślin, aby wspólnie omówić i promować nowatorskie rozwiązania wspierające rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich.
W pierwszej części konferencji rozpoczętej przez Dyrektor LODR Jolantę Starzewską przedstawiona została tematyka podsumowania naborów wniosków dot. działania „Współpraca” przez Jakuba Bilskiego - Naczelnika Wydziału Oceny Projektów EPI ARiMR w Warszawie. Prelegent odczytał również w imieniu Prezesa ARiMR Wojciecha Legawca List Jubileuszowy w ramach obchodów 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz 30-lecia istnienia ARiMR. Kontynuacją tematyki naborów była prezentacja projektu wytycznych Interwencji 13.5 „Współpraca Grup Operacyjnych EPI” w ramach WPR na lata 2023-2027 przedstawiona przez Karolinę Kolańską – Brokera Innowacji w Rolnictwie LODR Kalsk. Zamknięciem części wspólnej konferencji była prelekcja Grety Boguszewskiej-Drapa – Głównego Specjalisty ds. ogólnorolnych, podsumowująca ostatnie 20-lecie wdrażania innowacji z uwzględnieniem zrównoważonego rolnictwa. Na przełomie ostatnich lat przedstawione zostały osiągnięcia w różnych sektorach rolnictwa, wykazując jak ważną rolę odgrywają nowoczesne technologie. Zaprezentowany został również wątek wyzwań takimi jak zmiany klimatyczne, konieczność dalszej modernizacji oraz potrzeba zwiększenia konkurencyjności produktów przy jednoczesnym zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju, przed jakimi stoi w najbliższych latach polski sektor rolno-spożywczy.
Druga część tego wyjątkowego wydarzenia należała do „potrójnej lekcji innowacji” to jest odbywających się jednocześnie Trzech Paneli Tematycznych:
I. Innowacje w chowie i hodowli bydła
II. Innowacje w gospodarce pasiecznej
III. Ekologia i innowacje w uprawie roślin.
Podczas Paneli przekazana została wiedza w poszczególnych zakresach dyscyplin rolniczych. W każdym Panelu udział wzięli znani i cenieni w świecie nauki oraz wśród środowiska rolniczego prelegenci z czołowych jednostek naukowych w Polsce. Uczestnicy dowiedzieli się, jak innowacje w rolnictwie mogą przyczynić się do osiągnięcia celów strategii WPR i jakie korzyści przyniosą one dla regionu lubuskiego.
W Panelu: Innowacje w chowie i hodowli bydła gościliśmy w roli prelegenta znanego w świecie hodowców bydła dr. hab. Marcina Gołębiowskiego, prof. SGGW w Warszawie. Wykładowca przekazał lubuskim hodowcom bydła ciekawą tematykę Wykorzystania sztucznej inteligencji w produkcji mleka i wołowiny. Zaprezentował wyzwania jakie stoją przed produkcją zwierzęcą oraz innowacyjne modele zarządzania: gospodarstwem z wykorzystaniem nowoczesnych technologii (Smart Farming), populacją zwierząt z zastosowaniem zautomatyzowanych systemów monitorowania (Precision Livestock Farming PLF), systemem wczesnego wykrywania porodu u krów (CalfCarm), inteligentnego systemu monitorowania zmiany masy ciała bydła (CalmScale). Przedstawił autorski system pogłębionej oceny jakości mleka (Milkspin.ai) z podsumowaniem sposobu zarządzania PLF z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI). Podkreślił umożliwienie ciągłego monitoringu zwierząt, wzrostu efektywności produkcji oraz poprawę dobrostanu zwierząt i efektywniejsze działania profilaktyczne.
Drugim wykładowcą i zarazem zagadkowo brzmiącą lekcję Rola IoT w modelowaniu dobrostanu bydła udzielił dr hab. Piotr Wójcik, prof. Instytutu Zootechniki PIB w Balicach. Na wstępie prelegent wytłumaczył zagadnienie IoT (Internet of Things) – sieć obiektów fizycznych, które są wyposażone w czujniki, oprogramowanie i inne technologie w celu łączenia się i wymiany danych z innymi urządzeniami i systemami za pośrednictwem internetu. W prezentacji przedstawił różne inteligentne systemy i zastosowanie teledetekcji oraz sztucznej inteligencji analizujące dedykowane parametry zdrowotne i życiowe bydła (czas wycielenia, wykrywanie zapalenia wymienia, rui i optymalnego czasu inseminacji, określenie intensywności stresu termicznego, zapobiegania kulawiznom itp.) w ramach poprawy dobrostanu zwierząt oraz funkcjonowania zarządzania stadem. Zwrócił uwagę na znaczenie odpowiedniej profilaktyki i szybkiej diagnostyki oraz leczenia bydła.
Lekcja druga - Panel: Innowacje w gospodarce pasiecznej zgromadził największą liczbę uczestników. Bogatą tematykę pszczelarską przedstawili na najwyższym poziomie prelegenci dr Anna Gajda, SGGW Warszawa i dr hab. inż. Paweł Migdał z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zagadnienia innowacji zostały zaprezentowane w ramach czterech prezentacji: Innowacyjna walka z warrozą; Zgnilec amerykański – co nowego? Nowe zagrożenia i szkodniki rodzin pszczelich; Prowadzenie gospodarki pasiecznej przy zmieniających się warunkach klimatycznych. Lubuscy pszczelarze uzyskali ogrom wiedzy z zakresu innowacyjnej walki z warrozą polegającej na zintegrowanym działaniu: monitoringu, podaniu leku weterynaryjnego i zastosowaniu metody biotechnicznej (wycinanie czerwiu trutowego, tworzenie odkładów, izolowanie matki na plastrze lub w izolatorze chmary, dennice osiatkowane). Pani dr Anna Gajda podkreśliła, że na mocy ustawy zgnilec amerykański pszczół jest chorobą podlegającą obowiązkowi zwalczania. W przedmiocie zwalczania zgnilca prelegentka wskazała zakaz stosowania antybiotyków i sulfonamidów dla pszczół w Unii Europejskiej i poszczególne etapy walki: przesiedlanie pszczół (podwójne, spalenie plastrów z czerwiem), likwidacje rodzin i odkażanie sprzętu (dezynfekcja), likwidacja rodzin wraz ze sprzętem (ulami). W ramach zapobiegania występowania zgnilca amerykańskiego dr Gajda podkreśliła najważniejsze procesy: higienę, kontrolę czerwiu oraz jeśli zaobserwujemy zmiany, wskazane jest od razu oddanie próbki do laboratorium.
Kolejną ogromnie ciekawą dawkę wiedzy przekazał dr hab. inż. Paweł Migdał bardzo wyczekiwany przez lubuskich pszczelarzy. W zakresie zagadnienia nowych zagrożeń rodzin pszczelich podkreślił: dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe (ulewne deszcze, susze, duże skoki temperatury, gradobicia), globalizację m.in. transportu, dynamiczny rozwój technologii komunikacyjnych, radiowych i przesyłowych. Zaakcentował obserwację rodzin pszczelich i podejmowanie kroków zgodnych z biologią rodziny pszczelej. W wypowiedzi przekazał również jak pole elektromagnetyczne może wpłynąć na pszczołę miodną, przy tym wymienił nowe szkodniki rodzin pszczelich. Ważnym wątkiem wykładu było zwrócenie uwagi na dynamiczne rozprzestrzenianie się szerszenia azjatyckiego, gatunku inwazyjnego pochodzącego z Azji, którego gniazdo odnaleziono w tym roku w Berlinie. Wykładowca opisał profilaktykę działania w zakresie ograniczenia sprowadzania rodzin pszczelich z krajów zaatakowanych przez chorobę, podkreślił dokonywanie transportu rodzin bez czerwiu oraz minimum 3-dniową kwarantannę. Prelegent mając niezwykły kontakt z uczestnikami, odpowiadał na różnorodne pytania lubuskich pszczelarzy wyjaśniając przy tym wszechstronne zagadnienia bogatej dyscypliny rolniczej jaką jest pszczelarstwo.
Lekcja trzecia – Panel: Ekologia i innowacje w uprawie roślin skierowana była dla lubuskich rolników prowadzących produkcję roślinną, w tym prowadzących gospodarstwo zgodnie z systemem rolnictwa ekologicznego. Prelegenci z IHAR-PIB O/Radzików zapoznali uczestników z zagadnieniami dot. chorób roślin rolniczych przenoszonych z materiałem siewnym oraz doboru odmian kukurydzy do uprawy na ziarno i kiszonkę w warunkach rolnictwa ekologicznego. Celem wystąpienia dr hab. inż. Barbara Wiewióra było wskazanie i identyfikacja głównych czynników chorobotwórczych przenoszonych z materiałem siewnym roślin rolniczych i choroby przez nie powodowane. W bogatej prezentacji fotograficznej zaprezentowane zostały najczęściej obserwowane choroby powodowane przez grzyby patogeniczne przenoszone z materiałem siewnym m.in. zbóż, traw, kukurydzy, fasoli, grochu, soi, bobiku i rzepaku. W drugiej części panelu dr inż. Piotr Ochodzki odpowiedział na pytanie: dlaczego warto uprawiać kukurydzę? Opisał aktualną charakterystykę upraw, plonu i wielkości zbioru kukurydzy na ziarno i na kiszonkę w Polsce. Przedstawił charakterystykę doboru odmian kukurydzy na kiszonkę i odrębnie na ziarno. Zaprezentował temat chwastów w kukurydzy i czynników wpływających na zachwaszczenie upraw. Przedstawił innowacyjne dolistne preparaty i nawozy nieorganiczne do dokarmiania kukurydzy. Na koniec prezentacji przedstawione zostały najważniejsze szkodniki kukurydzy w Polsce, w tym omocznica prosowianka w połączeniu z metodyką jej zwalczania. Podsumowaniem panelu była prezentacja Angeliki Cybulskiej LODR Kalsk pn.: Człowiek i przyroda – zrównoważone sąsiedztwo. W ramach wystąpienia przedstawione zostały podstawowe zasady prowadzenia rolnictwa ekologicznego i wyjaśnione zagadnienia dot. rolnictwa zrównoważonego i ekologicznego, sąsiedztwa zrównoważonego, agroleśnictwa. W liczbach wskazana została powierzchnia ekologiczna użytków rolnych oraz producentów ekologicznych w Polsce i łączna powierzchnia ekologicznych użytków rolnych opiewająca na wartość 636021,41 ha (wg stan na 31.12.2023 r.). Podsumowaniem były wyzwania i perspektywy na przyszłość w ramach zachodzących zmian klimatycznych i degradacji środowiska a zrównoważone sąsiedztwo między człowiekiem i przyrodą będzie kluczowe dla przyszłości rolnictwa.
Po „potrójnej lekcji innowacji” i inspirujących prezentacjach w ramach podsumowania AGRO-Konferencji uczestnicy mieli okazję udziału w panelach dyskusyjnych, networkingu, konsultacji oraz wymiany doświadczeń w zakresie najlepszych praktyk rolniczych. Podkreślone zostały nowe perspektywy w ramach wdrażania innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich przyczyniające się do osiągnięcia celów Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 na poczet rozwoju województwa lubuskiego.
Razem kształtujmy przyszłość naszego rolnictwa i obszarów wiejskich!