IV Konferencja Winiarska 29-30 listopada 2023 r.
Winiarskie innowacje w aurze zimowej
IV Konferencja Winiarska za nami…
Mieliśmy przyjemność wraz z nadejściem zimy przeprowadzić już IV z kolei Konferencję Winiarską dla 50-ciu lubuskich winiarzy w dniach 29-30 listopada 2023 r.
w ramach SIR zgodnie z operacją pn. „Uprawa winorośli przyszłością rozwoju województwa lubuskiego”. Miejsce konferencji nie było przypadkowe, zważywszy na zastosowanie nowoczesnej metodologii przeciwdziałania przymrozkom jedynej w swoim rodzaju w Winnicy Mierzęcin.
Pierwszy dzień konferencji należał do merytoryki winiarskiej z udziałem cenionych w świecie winiarstwa prelegentami. Wśród wykładowców gościliśmy dr. hab. Jerzego Liska, prof. nadzw. Instytutu Ogrodnictwa PIB w Skierniewicach, absolwenta Wydziału Ogrodnictwa i Uprawy Winorośli Uniwersytetu Rolniczego w Płowdiw (Bułgaria). Profesor od początku swojej pracy w instytucie nieprzerwanie prowadzi kolekcję winorośli oraz doświadczenia agrotechniczne z tym gatunkiem. Interesuje się rozwojem jej uprawy zarówno od strony doświadczalnej, jak i praktycznej. Jest autorem licznych prac popularnonaukowych, w tym kilku książek i wielu artykułów z zakresu odmianoznawstwa i uprawy winorośli oraz herbologii. Podczas konferencji profesor zaprezentował dwa autorskie wykłady pn. „Nowości odmianowe do krajowych winnic” oraz „Zabiegi pielęgnacyjne, nawożenie i ochrona krzewów w nowoczesnej winnicy”. Lubuscy winiarze z dużym zaciekawieniem wsłuchiwali się w ciekawą i niezwykle fachową prelekcję. Wieloletnia praca uczelniana oraz dorobek naukowy i cenne doświadczenie wraz z wiedzą praktyczną zostało zaprezentowane w ramach profesjonalnych i eksperckich wykładów. Notatki uczestników, zdjęcia slajdów oraz specjalistyczne pytania kierowane do eksperta ukazały „żądnych wiedzy” lubuskich winiarzy. Podczas wykładu zaprezentowane zostały nowości odmianowe do krajowych winnic, najczęściej uprawiane odmiany winiarskie w Polsce, cechy użytkowe wybranych odmian winiarskich, ponadto opisane zostały zabiegi pielęgnacyjne (zasady cięcia zimowego i letniego), tematyka nawożenia winnicy (organiczne i zielone) i ochrona krzewów w nowoczesnej winnicy, pielęgnacja gleby, ochrona przed chorobami i szkodnikami, w tym opisana została profilaktyka i niechemiczne metody ochrony przed patogenami grzybowymi. Prelekcja wzbogacona została wieloma fotografiami polskich winnic ukazującymi dokładnie poruszane zagadnienia.
Druga prezentacja, jakże odmienna, przeniosła wszystkich uczestników w świat winnic. Profesor dr hab. Tadeusz Baranowski, goszczący nie po raz pierwszy na lubuskiej konferencji winiarskiej, przeniósł uczestników w egzotyczne strony Południowego Kaukazu a dokładnie winnic położonych w Azerbejdżanie. Z niezwykle gawędziarskim, pełnym pasji przekazem opisał swoje winiarskie podróże do odległych stron. Uwiecznione na slajdach fotografie winnic z Azerbejdżanu m.in. winnica Shirvan nieopodal Baku, Turcji (spod góry Ararat), Azji Środkowej (Turkmenistanu), Doliny Savalan wraz z nowatorskimi rozwiązaniami technologicznymi (m.in. maszyna do segregacji chorych i zdrowych owoców) stosowanymi w przedmiotowych winnicach poszerzyły poziom wiedzy lubuskich winiarzy. Poznaliśmy niezwykłe miejsca, różne zakątki świata – szlak enoturystycznych wędrówek profesora, których wspólny mianownik to uprawa winorośli w celu produkcji najcenniejszego trunku WINA. Bogata w ciekawe zdjęcia prezentacja ukazała jak złożona jest tradycja produkcji wina na świecie, w tym miejscowe zwyczaje, sposoby prowadzenia jego degustacji jak również formy uprawy winorośli uzależnione od warunków klimatycznych i glebowych danego zakątka świata.
Zwieńczeniem wykładów była prelekcja dr. inż. Jana Gembary z-cy Dyrektora LODR Kalsk pn. „Wpływ stosowania nawadniania i chitozanów na walory jakościowe owoców winorośli”. Z wielkim profesjonalizmem i pasją Dyrektor przedstawił i omówił wyniki badań, które zostały przeprowadzone w dwóch lubuskich winnicach. Prelegent wykazał, że jedyną drogą do zlikwidowania niedoborów wody w glebie jest zastosowanie nawodnienia, które ma wpływ nie tylko na potrzeby wodne roślin, ale również na wzrost efektywności nawożenia oraz na wykorzystanie składników znajdujących się w glebie. W swoim wystąpieniu zaprezentował także pozytywny wpływ chitozanu (środek ekologiczny grzybobójczy) na zdrowotność krzewów i owoców winorośli.
Pierwszy dzień konferencji zamknęły ciekawe prezentacje przedstawicieli wszystkich lubuskich winnic, obecnych podczas konferencji. Winiarze opowiedzieli o swoich historiach powstawania winnicy, doświadczeniach oraz stosowanych rozwiązaniach w uprawie i pielęgnacji winorośli oraz produkcji wina. Miło było usłyszeć również o osiągnięciach lubuskich winiarzy na arenie ogólnopolskiej jak i międzynarodowej.
W drugim dniu konferencji uczestnicy zapoznali się z dokładną charakterystyką Winnicy Mierzęcin, którą zaprezentowała pani Monika Pater. Winnica położona jest nad Jeziorem Mierzęcińskim i zajmuje obszar 8,75 ha, co plasuje ją w czołówce polskich winnic, biorąc pod uwagę wielkość uprawy. Pierwszych nasadzeń dokonano w 2004 r. Obecnie ponad 35 tysięcy krzewów winorośli rośnie na rozległym, łagodnym zboczu o orientacji południowej i południowo-zachodniej, jak i terenie płaskim, na wysokości około 60 m n.p.m. Obecnie uprawianych jest 19 szczepów, głównie odmiany winorośli białych kernling, riesling, solaris i seyval blanc oraz czerwonych rondo, regent i zweigelt. Winnica posiada również niewielkie ilości hybryd takich jak: sibera, bianca, hibernal, muskat odeski, biona i merzling.
Głównym punktem prezentacji winnicy było przedstawienie działania innowacyjnego sprzętu dedykowanego do przeciwdziałania przymrozkom. Przedmiotem prezentacji było uruchomienie maszyny Frostbuster zabezpieczającej przed przymrozkami po 60 m z każdej strony areału winnicy. Winiarze z wielkim zaciekawieniem poznawali nową technologię dedykowaną do walki z przymrozkami. Celem Konferencji Winiarskiej zrzeszającej lubuskich winiarzy było podniesienie poziomu wiedzy uczestników w zakresie nowoczesnej uprawy winorośli, innowacyjnego podejścia do technologii przetwórstwa owoców wpływającego na podniesienie walorów produkowanego wina oraz zapewnienie aktualnych i merytorycznych informacji na poczet rozwoju winiarstwa w województwie lubuskim. Ponadto, transfer wiedzy z zakresu nowoczesnych rozwiązań w uprawie winorośli ze szczególnym uwzględnieniem posiadanego jedynego w Winnicy Mierzęcin sprzętu technologicznego dedykowanego do metodologii przeciwdziałania przymrozkom. Konferencja była źródłem dobrej praktyki rolniczej oraz doskonałą okazją do wymiany poglądów i doświadczeń pomiędzy lubuskimi winiarzami i jednostkami naukowymi oraz doradcami rolniczymi.
Konferencja Winiarska spotkała się z dużym zainteresowaniem i zakończyła się w miłej i serdecznej atmosferze. Wszystkim prelegentom dziękujemy serdecznie za przyjęcie zaproszenia a uczestnikom konferencji za zaangażowanie i atmosferę życząc dalszych sukcesów winiarskich.